Tag Archives: Mic dejun echilibrat

Delicios de ieftin (partea a 2-a). Mic dejun si gustarea de dimineata.

20180116_105518

Cu siguranta, nu am avut vreo revelatie si n-am descoperit apa calda, dar cateodata parca ne scapa fix ceea ce e evident.

Azi nu ma mai pierd in detalii si o sa incerc sa fiu mai precisa in scriere, desi, God knows, imi place sa ma intind la vorba 🙂

Micul dejun

Stim cu totii ca micul dejun este cea mai importanta masa a zilei. O spun doctorii, o spun coach-ii, o spune toata lumea. Si sunt de acord. Un mic dejun consistent e boost-ul de care am nevoie, mai ales daca am o zi plina, adica asa cum sunt cam toate zilele mele.

Hai sa vedem posibilitatile. Pot sa mananc acasa sau pot sa imi iau de pe drum. Sa ne intelegem, astea sunt variantele rapide, ieftine si relativ echilibrate.

Ce mananc acasa?

1. O banana smacluita cu unt de arahide (fara zahar) si o cafea.

Iti tine de foame cel putin 3 ore si e chiar e indicat sa ai o gustare intre mic dejun si pranz.

Cost:

1 banana = 1 leu (maxim)

Unt de arahide (2 lgt. max)= cam 0.70 lei (1 borcan de la Solaris ma tine cam 4 saptamani si mananc de cel putin 3 ori pe saptamana, asta inseamna 12 portii, la aproximativ 8.5 lei borcanul).

1 cafea- facuta in casa= 0,5 lei

Total: 2,20 lei mic dejun

20181115_155301

2. Iaurt cu miere si seminte/nuci/banana/afine.

Iaurtul ma ajuta extrem de bine la digestie, mai ales in perioadelecand nu apuc sa dorm cat trebuie.

Cost

1 iaurt= preturile variaza, hai sa facem o medie de 1,30 lei (eu de exemplu, mananc grecesc, si daca merg la Lidl, e mai ieftin decat Olympusul de la Mega, dar ideea e ca un iaurt normal will do the job).

1 lgt. miere=  0.5 lei.  1 borcan de 800 g costa cam 25 lei- il iau direct de la producator. Cautati in piata sau vecini pe scara, sigur e cineva care se ocupa cu mierea. In 800 g, ai cam 50 de portii, groso-modo.

Seminte/nuci/banana/afine- preturile in functie de gust. De la miez de seminte de floarea soarelui pana la nuci macademia. Eu ma inteleg foarte bine cu mix-ul de la Lidl, are 100g, asta inseamna 4 portii, si e undeva la 4 lei, asta inseamna 1 leu pe portie. 1/2 banana= 0.5 lei, afinele probabil ceva mai scumpe, dar foarte sanatoase. Chia e iarasi o varianta mega misto si ieftina.

Cost total: aprox 3,5 lei

20180123_204201

3. Rondele de orez cu dulceata fara zahar (sau cu zahar)

Rondelele de orez (eu iau chiar brun sau amestec de cereale integrale) mi se par cea mai buna alternativa la paine. Eu cumpar foarte rar paine, mananc maxim 1 data pe saptamana paine. Poate nici atat. Insa rondelele de orez sunt minunate. Crocante, sanatoase si ieftine. 1 pachet de 15 rondele costa intre 2.5 lei si 4 lei, asta inseamna o medie de 0.25 lei o rondea. Mananc doua la micup dejun, asta inseamna 0,5 lei. Da, probabil ca iese mai scump ca o franzela, dar aia chiar nu o mananc! E buna, imi place, e nesanatos de gustoasa, dar ma constipa!

Dulceata fara zahar gasiti cam peste tot. In jur de 13 lei borcanul mititel si mancati cam de 7-8 ori maxim din ea. Asta inseamna o medie de 1.5 lei pe portie. Daca ai furnizor de dulceata gratuita (ca in cazul meu), atunci si mai bine!

Cost total : 2.5 lei

20181115_161946

4. Oua cu rosii (ardei, castravete sau ridichii), branza si paine expandata din tarate

Daca n-am timp sa mi fac dimineata ochiuri, fierb de seara oua. 1 ou e de ajuns, daca mananc si gustare dupa 3 ore.

1 ou= 0.7 lei

1 rosie/ardei/castravete/ridichii= depinde cum e piata la voi, dar mai mult de 0.7 lei nu ajunge

Branza= aprox. 50 g= 1leu (20 lei/kg)

2 felii de paine expandata din tarate= 0.30 lei (o punga cu 15 felii parca, e 2 lei).

Cost total:  2.70 lei

20180120_111648

5. Omleta cu legume (si paine, rondele, ce vreti voi)

E ridicol de simplu sa faci o omleta. Bati 2 oua, arunci o mana de ardei gras tocat rapid, sau o mana de rucola, sau o o felie de carnita bucatele, perpelita inainte, sau niste frimituri de branza sau cateva ciuperci (proaspete sau din conserva), si gata omleta.

2 oua= 1,4 lei

Umplutura= 1 leu

Paine/rondele= 0,5 lei

Total: 2.9 lei

6. Rondele de orez cu rosii si branza (sprinkled cu niste buruieni aromate precum busuioc sau oregano).

Rondele- 0,5 lei

Rosii- 1 leu

Branza- 1,5lei

Total: 3 lei

7. Felii de paine din secara expandata/extrudata (stiu ca suna foarte fancy, dar e 1,82 punga, so…nu e highclass, mai ales ca arata ca o hartie igienica din aia cenusie care te zgarie…pe creieri) + guacamole (avocado, rosii, ceapa, lamaie)

Felii secara- 0,4-0,6 lei

Guacamole/portie= 4 lei (1 avocado= 6 lei, o rosie-1 leu, ceapa si lamaie= 1 leu= 8 lei/2 portii)

Total: 4,6 lei (mai scump, ca nah, mananci avocado).

20181115_161858

8. Paine prajita cu unt si cafea/ceai. Din cand in cand ne porcim cu paine la micul dejun. Iau neagra cu seminte si o prajesc.

2 felii paine- 0,4 lei- 0,8 lei

Unt/ pers. = 0.75lei (aprox. 10 lei/200g, 15g= aprox. 0.75 lei)

Total 1,50 lei +cafea= 2 lei (si e probabil una din cele mai gustoase variante).

10. Sandwish cu muschiulet si cascaval afumat (sau unt cu cascaval). Iar daca ai sandwich maker, ai orgasm culinar asa de dimineata ca sa incepi ziua bine.

2 felii de paine= 0.8 lei

1 felie muschiulet(mezel bun)= 0,7 lei

1 felie cascaval= 1 leu (asta e mai scump decat carnea)

Total 2,5 lei

La toate variantele adaugam 0.5 lei pt cafea sau 0,25 pentru un ceai.

Astea sunt exemplele care mi-au venit in minte. Acum hai sa vedem cat ne costa sa mancam in oras micul dejun.

Sa incepem cu ceva ieftin

1. Un covrig si o cafea de la aparat- 2,5 lei – dar nutritional vorbind, aportul e 0.

2. Un produs de la patiseria din statie si o cafea din colt= 4,50 lei, dar daca mananc in fiecare dimineata merdeneaua…hmm…not good.

3. Banana bread/croissant/cookie and a long black= minim 13 lei (in cafenele cu barista). Imi place sa iau micul dejun la Drip pe 11 iunie sau la Emozia la Unirii, dar imi place s-o fac din placerea de a iesi din rutina si nu sa devina o rutina. Plus ca zaharul nu imi tine de foame. Prefer treaba asta ca un rasfat ocazional la gustarea de la 10 sau 16.

4. Omleta si cafea in localuri gen Shift = minim 20 lei. Si asta daca imparti omleta cu cineva ca intr-adevar e imensa.

Treaba asta cu mancatul de la supermarket sau de la patiseria din colt poate continua lung si bine, dar ati prins ideea ca daca vrem ceva echilibrat, ieftin si rapid, nu ne ia mai mult de 5 minute acasa.

Cat despre gustarea de la ora 10, incerc sa variez in functie de ce am mancat de dimineata. Cateodata se intampla sa trec peste, dar evident mananc mai mult la pranz si ma umflu ca mananc si repede de foame.

-1 mar mare sau alte fructe de sezon

-1/2 kefir cu 1 biscuit fara zahar

– o mana de seminte/mix nuci

– ceva dulce daca am o zi activa, gen o prajiturica sau biscuiti pe care ii fac in casa cu fii-mea

– 1 iaurt cu 1lgt. miere

– 1 baton raw de 25g de fructe uscate (fara zahar)

– 1 rondea de orez cu unt de arahide si un strop de miere.

Si ca sa inchei aceasta a doua parte va las o reteta de painica proteica si plina de fibre, numa’ buna de intins pe ea ce va pofteste inimioara.

2 oua

1 iaurt

6-7 linguri de tarate

1/2 lgt. praf de copt

Simplu. Le amestecati, le puneti intr-o tavita intinsa (cam de 25/15 cm) pe hartie de copt si o dati la cuptor pana cand se rumeneste deasupra. Se mentine buna intr-o caserola etans la frigider cam 3 zile. Daca o lasati afara, prinde mucegai repede.

20180117_094628

In curand cu partea a 3-a despre cat costa mancarea gatita, de pranz si cina, delicios de ieftina.

Va urma! 🙂

 

 

 

 

 

Advertisements